środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC z Piotrkowa Trybunalskiego na plot i bramkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na ogrodzenie PCV na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o regularnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastikowe wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ploty z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachety z plastyku na plot i bramę ogrodzeniowa buduje się z kamieni przeróżnego kształtu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kafli o nieproporcjonalnych konturach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z plastyku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz