piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie zaznaczy linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze zielone plot było nadzwyczaj rosłe a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic tak nie uwydatni projektu trawy względnie rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty często nie mogą dobrze rosnąc w wskazanych grządkach, małe drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach albo zasłonią gołe wycinki gleby. Estetycznie uformowany mały żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź duże zielone ploty wolno otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają o wiele droższe aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis pospolity. Często szeroko się rozrasta a także należny go redukować, toż jego przemianę Cis można odłożyć pojedynczo.Powinien się błyskawicznie dojrzewał a uratuje filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest nader zacieniony, warto aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja przemiany o złotawych ewentualnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu chwytliwe w słońcu, wszak nawet w chłodu liście ostają całkiem jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz